2014.11.01
24°CHumidity82%
Hong Kong Flower Show 2013
Introduction
What's New
Competition by Exhibits
Photo Competition
Student Drawing Competiton
Photo Album
Commercial Stalls Auction
Programme of Activities
Enquiry
Greening Home Page
Back to Hong Kong Flower Show 2014
Back to LCSD

Hong Kong Flower Show 2013
Location Map

Web Accessibility Conformance Statement
 
Student Drawing Competition
Winning Entries

Winning Entries of Group C - Junior Section (Form One to Form Three)

Award Name of Winner Name of School
Champion Wong Yee Ka Hoi Ping Chamber Of Commerce Secondary School
1st runner up Sit Ka Man St. Mary's Canossian College
2nd runner up Ning Xin Joanne Christian & Missionary Alliance Sun Kei Secondary School
Highly Commended 1 Lam Yau Ching Hong Kong Taoist Association Tang Hin Memorial Secondary School
2 Heung Yan Kiu Tuen Mun Catholic Secondary School
3 Lam Yin Kwan St. Mark's School
4 Chan Cheuk Ki St. Mark's School
5 Tang Cho Ying Hong Kong Taoist Association Tang Hin Memorial Secondary School
6 Woo Chung Yu Angel St. Rose of Lima's College
7 Lee Canace HKUGA College
8 Lau Man Yee Jockey Club Ti-I College
9 Chan Wai In Tung Wah Group of Hospitals Lee Ching Dea Memorial College
10 Ngai Ka Lee Sha Tin Methodist College
Certificate of Merit 1 Liu Yuen Ting Christian & Missionary Alliance Sun Kei Secondary School
2 Tsang Sze Pui Hon Wah College
3 Ma Ching Ue Christian & Missionary Alliance Sun Kei Secondary School
4 Lau Man Kai Queen's College Old Boys' Association Secondary School
5 Hung Wae Fung Hon Wah College
6 Yip Man Nga Maryknoll Secondary School
7 Yeung Man Kwan Melody St. Rose of Lima's College
8 Yiu Yee Tung S.K.H. Lam Kau Mow Secondary School
9 Lai Chui Ting NTHYK Yuen Long District Secondary School
10 Cheung Wing Yiu Lingnan Hang Yee Memorial Secondary School
11 Fung Cheuk Yiu Cheung Chuk Shan College
12 Chan Wa Chi Elegantia College
13 Chip Man To Po Leung Kuk Laws Foundation College
14 Chan Kei Tung Katie St. Rose of Lima's College
15 Seto Hei Lam Lingnan Hang Yee Memorial Secondary School